FM 2021 Scouting Platform
Photo ©2021 S. Gijón
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | ST |
| Best Role | Advanced Forward |
| Foot | Right |
| Height | 182cm |
| GS Rating |
|---|
| 71 |
| Based on the CA as assessed by GS21. |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 109 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Unlikely to Improve |
| Injury Prone | Not Specifically |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM21 ID | 67118371 |
| Age | 29 |
| D.O.B. | 27-Apr-1991 |
| Nation | |
| EU National | Yes |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | S. Gijón |
| Expires | 30-Jun-2021 |
| Value | £596K |
| Wage | £5K p/w |
| Status | Not Set |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Álvaro Vázquez get Genie Scout. |
Álvaro Vázquez profile in Football Manager 2023. Álvaro Vázquez is a 29 years old professional footballer from Spain. His preferred foot is Right and the best role is Advanced Forward. In the first season of FM23, he is contracted to S. Gijón until 30-Jun-2021 earning £5K per week and has a market value of 596K.
Álvaro Vázquez FM23 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Álvaro Vázquez from FM21.
🙏
If you ever had Álvaro Vázquez on your FM 2021 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM21 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Álvaro Vázquez FM21 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Jean-Sylvain Babin DC |
![]() |
Manu García AMC |
![]() |
Pedro Díaz AMC |
![]() |
Javi Fuego DM |
![]() |
Diego Mariño GK |
![]() |
José Gragera DM |
![]() |
Guille Rosas DR WBR |
![]() |
Nacho Méndez AMC |
![]() |
Bogdan Milovanov DR WBR |
S. Gijón FM21 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Álvaro Vázquez
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Álvaro Vázquez
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account












