FM 2026 Scouting Platform
Photo ©2026 R. Santander
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | ST |
| Best IP Role | Target Forward |
| Best OOP Role | In Possession |
| Foot | Right |
| Height | 185cm |
| GS Rating |
|---|
| 74 |
| Based on the CA as assessed by GS26. |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 25 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Unlikely to Improve |
| Injury Prone | Not Specifically |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM26 ID | 67121201 |
| Age | 36 |
| D.O.B. | 24-Oct-1988 |
| Nation | |
| EU National | Yes |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | R. Santander |
| Expires | 30-Jun-2026 |
| Value | £64K |
| Wage | £5K p/w |
| Status | Not Set |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Jaime Mata get Genie Scout. |
Jaime Mata profile in Football Manager 2026. Jaime Mata is a 36 years old professional footballer from Spain. His preferred foot is Right and the best IP role is Target Forward while the best OOP role is In Possession. In the first season of FM26, he is contracted to R. Santander until 30-Jun-2026 earning £5K per week and has a market value of 64K.
Jaime Mata FM26 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Jaime Mata from FM26.
🙏
If you ever had Jaime Mata on your FM 2026 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM26 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Jaime Mata FM26 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Íñigo Vicente AML AMC |
![]() |
Gustavo Puerta DM |
![]() |
Andrés Martín AMR AML AMC ST |
![]() |
Juan Carlos Arana ST |
![]() |
Javi Castro DR DC |
![]() |
Álvaro Mantilla DR DC |
![]() |
Jorge Salinas DL DC |
![]() |
Jokin Ezkieta GK |
![]() |
Manu Hernando DC |
![]() |
Giorgi Guliashvili AMR AML |
R. Santander FM26 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Jaime Mata
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Jaime Mata
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account













