FM 2026 Scouting Platform
Photo ©2026 Atlas
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | DC |
| Best IP Role | Defensive Midfielder |
| Best OOP Role | In Possession |
| Foot | Right |
| Height | 182cm |
| GS Rating |
|---|
| 71 |
| Based on the CA as assessed by GS26. |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 16 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Unlikely to Improve |
| Injury Prone | Unlikely |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM26 ID | 67194879 |
| Age | 30 |
| D.O.B. | 16-Feb-1995 |
| Nation | |
| EU National | Yes |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | Atlas |
| Expires | 30-Jun-2027 |
| Value | £768K |
| Wage | £5K p/w |
| Status | Not Set |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Róber Pier get Genie Scout. |
Róber Pier profile in Football Manager 2026. Róber Pier is a 30 years old professional footballer from Spain. His preferred foot is Right and the best IP role is Defensive Midfielder while the best OOP role is In Possession. In the first season of FM26, he is contracted to Atlas until 30-Jun-2027 earning £5K per week and has a market value of 768K.
Róber Pier FM26 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Róber Pier from FM26.
🙏
If you ever had Róber Pier on your FM 2026 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM26 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Róber Pier FM26 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Jordy Caicedo AMR ST |
![]() |
Camilo Vargas GK |
![]() |
Manuel Capasso DC |
![]() |
Alfonso González ML MC |
![]() |
Gustavo Del Prete AMR AML ST |
![]() |
Rodrigo Schlegel DC |
![]() |
Jorge Rodríguez DL WBL |
![]() |
Diego González AMR ST |
![]() |
Adrián Mora DC |
Atlas FM26 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Róber Pier
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Róber Pier
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account












