FM 2020 Scouting Platform
Photo ©2020 Ast. Tripolis
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | AML |
| Best Role | Winger |
| Foot | Left |
| Height | 180cm |
| GS Rating |
|---|
| 71 |
| Based on the CA as assessed by GS20. |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 52 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Can Polish Skills |
| Injury Prone | Not Specifically |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM20 ID | 67196240 |
| Age | 22 |
| D.O.B. | 18-Nov-1996 |
| Nation | |
| EU National | Yes |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | Ast. Tripolis |
| Expires | 30-Jun-2022 |
| Value | £563K |
| Wage | £2K p/w |
| Status | Not Set |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Sito get Genie Scout. |
Sito profile in Football Manager 2021. Sito is a 22 years old professional footballer from Spain. His preferred foot is Left and the best role is Winger. In the first season of FM21, he is contracted to Ast. Tripolis until 30-Jun-2022 earning £2K per week and has a market value of 563K. You can help the player reach that full FM21 potential with proper training.
Sito FM21 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Sito from FM20.
🙏
If you ever had Sito on your FM 2020 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM20 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Sito FM20 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Giorgos Kyriakopoulos DL WBL ML |
![]() |
Angel DL WBL |
![]() |
Giorgos Antzoulas DC DM |
![]() |
Panagiotis Tzimas AMC ST |
![]() |
Antonis Tsiftsis GK |
Ast. Tripolis FM20 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Sito
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Sito
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account








