FM 2020 Scouting Platform
Photo ©2020 S. Gijon
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | MC |
| Best Role | Deep Lying Playmaker |
| Foot | Either |
| Height | 180cm |
| GS Rating |
|---|
| 70 |
| Based on the CA as assessed by GS20. |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 132 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Can Still Improve |
| Injury Prone | Not Specifically |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM20 ID | 67220203 |
| Age | 21 |
| D.O.B. | 5-Jun-1998 |
| Nation | |
| EU National | Yes |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | S. Gijon |
| Expires | 30-Jun-2021 |
| Value | £572K |
| Wage | £5K p/w |
| Status | Not Set |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Pedro Diaz get Genie Scout. |
Pedro Diaz profile in Football Manager 2026. Pedro Diaz is a 21 years old professional footballer from Spain. His preferred foot is Either and the best role is Deep Lying Playmaker. In the first season of FM26, he is contracted to S. Gijon until 30-Jun-2021 earning £5K per week and has a market value of 572K. You can help the player reach that full FM26 potential with proper training.
Pedro Diaz FM26 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Pedro Diaz from FM20.
🙏
If you ever had Pedro Diaz on your FM 2020 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM20 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Pedro Diaz FM20 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Manu Garcia AMC |
![]() |
Jean-Sylvain Babin DC |
![]() |
Javi Fuego DM |
![]() |
Diego Marino GK |
![]() |
Alvaro Vazquez ST |
![]() |
Damian Perez DL WBL |
![]() |
Francisco Molinero DR DL |
![]() |
Nacho Mendez AMC |
![]() |
Isma Cerro AMR AML |
S. Gijon FM20 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Pedro Diaz
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Pedro Diaz
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account












