FM 2019 Scouting Platform
Photo ©2019 S. Gijon
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | MC |
| Best Role | Advanced Playmaker |
| Foot | Right |
| Height | 176cm |
| GS Rating |
|---|
| 60 |
| Based on the CA as assessed by GS19. |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 128 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Much Room to Grow |
| Injury Prone | Unlikely |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM19 ID | 67232296 |
| Age | 19 |
| D.O.B. | 27-Apr-1999 |
| Nation | |
| EU National | Yes |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | S. Gijon |
| Expires | 30-Jun-2020 |
| Value | £178K |
| Wage | £1K p/w |
| Status | Unavailable For Loan |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Ivan Elena get Genie Scout. |
Ivan Elena profile in Football Manager 2019. Ivan Elena is a 19 years old professional footballer from Spain. His preferred foot is Right and the best role is Advanced Playmaker. In the first season of FM19, he is contracted to S. Gijon until 30-Jun-2020 earning £1K per week and has a market value of 178K. You can help the player reach that full FM19 potential with proper training.
Ivan Elena FM19 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Ivan Elena from FM19.
🙏
If you ever had Ivan Elena on your FM 2019 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM19 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Ivan Elena FM19 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Isaac Cofie DM |
![]() |
Robin Lod AMR AML AMC |
![]() |
Diego Marino GK |
![]() |
Moi Gomez AML AMC |
![]() |
Jean-Sylvain Babin DC |
![]() |
Roberto Canella DL WBL |
![]() |
Carlos Carmona AMR AMC |
![]() |
Hernan Santana DM |
![]() |
Uros Djurdjevic ST |
![]() |
Cris Salvador DC DM |
S. Gijon FM19 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Ivan Elena
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Ivan Elena
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account













