FM 2018 Scouting Platform
Photo ©2018 Girona
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | ST |
| Best Role | Target Man |
| Foot | Right Only |
| Height | 187cm |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 33 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Can Still Improve |
| Injury Prone | Not Specifically |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM18 ID | 67235328 |
| Age | 19 |
| D.O.B. | 28-May-1998 |
| Nation | |
| EU National | Yes |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | Girona |
| Expires | 30-Jun-2019 |
| Value | £479K |
| Wage | £1K p/w |
| Status | Unavailable For Loan |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Joel Arimany get Genie Scout. |
Joel Arimany profile in Football Manager 2018. Joel Arimany is a 19 years old professional footballer from Spain. His preferred foot is Right Only and the best role is Target Man. In the first season of FM18, he is contracted to Girona until 30-Jun-2019 earning £1K per week and has a market value of 479K. You can help the player reach that full FM18 potential with proper training.
Joel Arimany FM18 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Joel Arimany from FM18.
🙏
If you ever had Joel Arimany on your FM 2018 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM18 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Joel Arimany FM18 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Cristhian Stuani AMR AML ST |
![]() |
Borja Garcia AMR AML AMC ST |
![]() |
Portu AMR AMC |
![]() |
Carles Planas DL DC |
![]() |
Gorka Iraizoz GK |
![]() |
Bernardo DC |
![]() |
David Timor AMC |
![]() |
Pedro Alcala DC |
![]() |
Alex Granell DM |
![]() |
Juanpe DC DM |
Girona FM18 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Joel Arimany
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Joel Arimany
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account













