FM 2026 Scouting Platform
Photo ©2026 H. Alicante
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | AML |
| Best IP Role | Winger |
| Best OOP Role | In Possession (L) |
| Foot | Left |
| Height | 176cm |
| GS Rating |
|---|
| 69 |
| Based on the CA as assessed by GS26. |
| Recommend |
|---|
| đ |
| 39 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Can Polish Skills |
| Injury Prone | Not Specifically |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM26 ID | 67248164 |
| Age | 26 |
| D.O.B. | 10-Jul-1999 |
| Nation | |
| EU National | Yes |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | H. Alicante |
| Expires | 30-Jun-2026 |
| Value | £215K |
| Wage | £7K p/w |
| Status | Not Set |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Andy Escudero get Genie Scout. |
Andy Escudero profile in Football Manager 2026. Andy Escudero is a 26 years old professional footballer from Spain. His preferred foot is Left and the best IP role is Winger while the best OOP role is In Possession (L). In the first season of FM26, he is contracted to H. Alicante until 30-Jun-2026 earning £7K per week and has a market value of 215K. You can help the player reach that full FM26 potential with proper training.
Andy Escudero FM26 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Andy Escudero from FM26.
đ
If you ever had Andy Escudero on your FM 2026 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM26 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Andy Escudero FM26 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Alejandro Sotillos DR DC |
![]() |
Javi Jiménez DL WBL ML |
![]() |
Antonio Aranda AML AMC |
![]() |
Rubén Cantero DC |
![]() |
Oriol Soldevila AMR AML |
H. Alicante FM26 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Andy Escudero
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Andy Escudero
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account








