FM 2019 Scouting Platform
Photo ©2019 Swansea
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | DL |
| Best Role | Complete Wing Back |
| Foot | Left Only |
| Height | 174cm |
| GS Rating |
|---|
| 58 |
| Based on the CA as assessed by GS19. |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 46 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Much Room to Grow |
| Injury Prone | Somewhat |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM19 ID | 67258574 |
| Age | 19 |
| D.O.B. | 9-Mar-1999 |
| Nation | |
| EU National | No |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | Swansea |
| Expires | 30-Jun-2021 |
| Value | £119K |
| Wage | £2K p/w |
| Status | Unavailable For Loan |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Jordi get Genie Scout. |
Jordi profile in Football Manager 2019. Jordi is a 19 years old professional footballer from Ecuador. His preferred foot is Left Only and the best role is Complete Wing Back. In the first season of FM19, he is contracted to Swansea until 30-Jun-2021 earning £2K per week and has a market value of 119K. You can help the player reach that full FM19 potential with proper training.
Jordi FM19 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Jordi from FM19.
🙏
If you ever had Jordi on your FM 2019 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM19 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Jordi FM19 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Wilfried Bony ST |
![]() |
Andre Ayew AMR AML AMC ST |
![]() |
Borja Baston ST |
![]() |
Leroy Fer DM |
![]() |
Jordan Ayew AMR ST |
![]() |
Jefferson Montero AML |
![]() |
Tom Carroll DM |
![]() |
Wayne Routledge AMR AML ST |
![]() |
Kyle Naughton DR |
![]() |
Martin Olsson DL WBL |
Swansea FM19 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Jordi
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Jordi
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account













