FM 2021 Scouting Platform
Photo ©2021 S. Gijón
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | DM |
| Best Role | Deep Lying Playmaker |
| Foot | Right Only |
| Height | 172cm |
| GS Rating |
|---|
| 64 |
| Based on the CA as assessed by GS21. |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 99 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Much Room to Grow |
| Injury Prone | Not Specifically |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM21 ID | 67263881 |
| Age | 19 |
| D.O.B. | 30-Apr-2001 |
| Nation | |
| EU National | Yes |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | S. Gijón |
| Expires | 30-Jun-2023 |
| Value | £67K |
| Wage | £1K p/w |
| Status | Not Set |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Pelayo Pérez get Genie Scout. |
Pelayo Pérez profile in Football Manager 2021. Pelayo Pérez is a 19 years old professional footballer from Spain. His preferred foot is Right Only and the best role is Deep Lying Playmaker. In the first season of FM21, he is contracted to S. Gijón until 30-Jun-2023 earning £1K per week and has a market value of 67K. You can help the player reach that full FM21 potential with proper training.
Pelayo Pérez FM21 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Pelayo Pérez from FM21.
🙏
If you ever had Pelayo Pérez on your FM 2021 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM21 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Pelayo Pérez FM21 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Jean-Sylvain Babin DC |
![]() |
Manu García AMC |
![]() |
Pedro Díaz AMC |
![]() |
Javi Fuego DM |
![]() |
Diego Mariño GK |
![]() |
José Gragera DM |
![]() |
Guille Rosas DR WBR |
![]() |
Nacho Méndez AMC |
![]() |
Álvaro Vázquez ST |
![]() |
Bogdan Milovanov DR WBR |
S. Gijón FM21 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Pelayo Pérez
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Pelayo Pérez
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account













