FM 2023 Scouting Platform
Photo ©2023 R. Madrid
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | AML |
| Best Role | Inside Forward |
| Foot | Left Only |
| Height | 173cm |
| GS Rating |
|---|
| 68 |
| Based on the CA as assessed by GS23. |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 42 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Can Still Improve |
| Injury Prone | Not Specifically |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM23 ID | 67277460 |
| Age | 21 |
| D.O.B. | 15-Jan-2001 |
| Nation | |
| EU National | Yes |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | R. Madrid |
| Expires | 30-Jun-2023 |
| Value | £195K |
| Wage | £2K p/w |
| Status | Unavailable For Loan |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Álvaro Martín get Genie Scout. |
Álvaro Martín profile in Football Manager 2026. Álvaro Martín is a 21 years old professional footballer from Spain. His preferred foot is Left Only and the best role is Inside Forward. In the first season of FM26, he is contracted to R. Madrid until 30-Jun-2023 earning £2K per week and has a market value of 195K. You can help the player reach that full FM26 potential with proper training.
Álvaro Martín FM26 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Álvaro Martín from FM23.
🙏
If you ever had Álvaro Martín on your FM 2023 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM23 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Álvaro Martín FM23 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Eden Hazard AMR AML AMC |
![]() |
David Alaba DL DC MC |
![]() |
Toni Kroos DM |
![]() |
Luka Modrić AMC |
![]() |
Karim Benzema ST |
![]() |
Thibaut Courtois GK |
![]() |
Antonio Rüdiger DC |
![]() |
Vinícius Júnior AMR AML |
![]() |
Federico Valverde AMR AMC |
![]() |
Éder Militão DC |
R. Madrid FM23 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Álvaro Martín
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Álvaro Martín
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account













