FM 2026 Scouting Platform
Photo ©2026 Alavés
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | GK |
| Best IP Role | Goalkeeper |
| Best OOP Role | Out of Possession |
| Foot | Right |
| Height | 181cm |
| GS Rating |
|---|
| 71 |
| Based on the CA as assessed by GS26. |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 24 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Can Still Improve |
| Injury Prone | Unlikely |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM26 ID | 67277847 |
| Age | 24 |
| D.O.B. | 1-Mar-2001 |
| Nation | |
| EU National | No |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | Alavés |
| Expires | 30-Jun-2026 |
| Value | £289K |
| Wage | £3K p/w |
| Status | Not Set |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Jesús Owono get Genie Scout. |
Jesús Owono profile in Football Manager 2026. Jesús Owono is a 24 years old professional footballer from Equatorial Guinea. His preferred foot is Right and the best IP role is Goalkeeper while the best OOP role is Out of Possession. In the first season of FM26, he is contracted to Alavés until 30-Jun-2026 earning £3K per week and has a market value of 289K. You can help the player reach that full FM26 potential with proper training.
Jesús Owono FM26 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Jesús Owono from FM26.
🙏
If you ever had Jesús Owono on your FM 2026 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM26 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Jesús Owono FM26 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Antonio Sivera GK |
![]() |
Antonio Blanco DM |
![]() |
Lucas Boyé AMR AML AMC ST |
![]() |
Ander Guevara DM |
![]() |
Toni Martínez ST |
![]() |
Carles Aleñá AMC |
![]() |
Jon Guridi DM AMC |
![]() |
Nahuel Tenaglia DR DC |
![]() |
Denis Suárez AML AMC |
![]() |
Pablo Ibañez DC DM |
Alavés FM26 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Jesús Owono
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Jesús Owono
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account













