FM 2026 Scouting Platform
Photo ©2026 Burgos
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | DM |
| Best IP Role | Midfield Playmaker |
| Best OOP Role | In Possession |
| Foot | Left |
| Height | 183cm |
| GS Rating |
|---|
| 70 |
| Based on the CA as assessed by GS26. |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 17 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Can Polish Skills |
| Injury Prone | Not Specifically |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM26 ID | 67295653 |
| Age | 24 |
| D.O.B. | 15-Jan-2001 |
| Nation | |
| EU National | Yes |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | Burgos |
| Expires | 30-Jun-2026 |
| Value | £918K |
| Wage | £6K p/w |
| Status | Not Set |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Iván Morante get Genie Scout. |
Iván Morante profile in Football Manager 2026. Iván Morante is a 24 years old professional footballer from Spain. His preferred foot is Left and the best IP role is Midfield Playmaker while the best OOP role is In Possession. In the first season of FM26, he is contracted to Burgos until 30-Jun-2026 earning £6K per week and has a market value of 918K. You can help the player reach that full FM26 potential with proper training.
Iván Morante FM26 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Iván Morante from FM26.
🙏
If you ever had Iván Morante on your FM 2026 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM26 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Iván Morante FM26 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Curro AMR AML AMC |
![]() |
Pablo Galdames DM |
![]() |
Ander Cantero GK |
![]() |
Fer Niño ST |
![]() |
Álex Lizancos DR WBR |
![]() |
David González MC |
![]() |
Miguel Atienza DM |
![]() |
Iñigo Córdoba AMR AML ST |
![]() |
Víctor Mollejo AMR AML ST |
Burgos FM26 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Iván Morante
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Iván Morante
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account












