FM 2019 Scouting Platform
Photo ©2019 Altay
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | AML |
| Best Role | Inside Forward |
| Foot | Left |
| Height | 176cm |
| GS Rating |
|---|
| 66 |
| Based on the CA as assessed by GS19. |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 58 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Can Polish Skills |
| Injury Prone | Unlikely |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM19 ID | 70091375 |
| Age | 22 |
| D.O.B. | 17-Oct-1995 |
| Nation | |
| EU National | No |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | Altay |
| Expires | 30-Jun-2019 |
| Value | £64K |
| Wage | £1K p/w |
| Status | Unavailable For Loan |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Furkan Deniz get Genie Scout. |
Furkan Deniz profile in Football Manager 2019. Furkan Deniz is a 22 years old professional footballer from Turkey. His preferred foot is Left and the best role is Inside Forward. In the first season of FM19, he is contracted to Altay until 30-Jun-2019 earning £1K per week and has a market value of 64K. You can help the player reach that full FM19 potential with proper training.
Furkan Deniz FM19 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Furkan Deniz from FM19.
🙏
If you ever had Furkan Deniz on your FM 2019 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM19 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Furkan Deniz FM19 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Marco Paixao ST |
![]() |
Anton Putilo AMC |
![]() |
Merter Yuce DM |
![]() |
Andreas Tatos AMC |
![]() |
Leandro Kappel AMR AML ST |
![]() |
Ibrahim Ak?n AMC ST |
Altay FM19 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Furkan Deniz
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Furkan Deniz
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account









