FM 2022 Scouting Platform
Photo ©2022 AEK
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | MC |
| Best Role | Deep Lying Playmaker |
| Foot | Either |
| Height | 189cm |
| GS Rating |
|---|
| 72 |
| Based on the CA as assessed by GS22. |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 82 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Unlikely to Improve |
| Injury Prone | Not Specifically |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM22 ID | 71002816 |
| Age | 30 |
| D.O.B. | 30-Nov-1990 |
| Nation | |
| EU National | No |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | AEK |
| Expires | 30-Jun-2022 |
| Value | £160K |
| Wage | £9K p/w |
| Status | Unavailable For Loan |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Eugene Shakhov get Genie Scout. |
Eugene Shakhov profile in Football Manager 2023. Eugene Shakhov is a 30 years old professional footballer from Ukraine. His preferred foot is Either and the best role is Deep Lying Playmaker. In the first season of FM23, he is contracted to AEK until 30-Jun-2022 earning £9K per week and has a market value of 160K.
Eugene Shakhov FM23 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Eugene Shakhov from FM22.
🙏
If you ever had Eugene Shakhov on your FM 2022 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM22 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Eugene Shakhov FM22 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Sergio Araujo AML ST |
![]() |
Nordin Amrabat AMR AML AMC ST |
![]() |
Damien Le Tallec DC DM |
![]() |
Cican Stanković GK |
![]() |
Petros Mantalos AML AMC |
![]() |
Levi Garcia AMR AML |
![]() |
Ognjen Vranješ DC |
![]() |
Karim Ansarifard ST |
![]() |
Muamer Tankovic AMR AML AMC ST |
AEK FM22 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Eugene Shakhov
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Eugene Shakhov
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account












