FM 2026 Scouting Platform
Photo ©2026 Polissia
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | AMC |
| Best IP Role | Attacking Midfielder |
| Best OOP Role | In Possession |
| Foot | Left |
| Height | 173cm |
| GS Rating |
|---|
| 69 |
| Based on the CA as assessed by GS26. |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 21 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Can Polish Skills |
| Injury Prone | Not Specifically |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM26 ID | 71088109 |
| Age | 27 |
| D.O.B. | 7-Apr-1998 |
| Nation | |
| EU National | No |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | Polissia |
| Expires | 30-Jun-2026 |
| Value | £729K |
| Wage | £2K p/w |
| Status | Transfer Listed |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Bohdan Liedniev get Genie Scout. |
Bohdan Liedniev profile in Football Manager 2026. Bohdan Liedniev is a 27 years old professional footballer from Ukraine. His preferred foot is Left and the best IP role is Attacking Midfielder while the best OOP role is In Possession. In the first season of FM26, he is contracted to Polissia until 30-Jun-2026 earning £2K per week and has a market value of 729K. You can help the player reach that full FM26 potential with proper training.
Bohdan Liedniev FM26 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Bohdan Liedniev from FM26.
🙏
If you ever had Bohdan Liedniev on your FM 2026 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM26 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Bohdan Liedniev FM26 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Oleksii Hutsuliak AMR AML ST |
![]() |
Lindon Emërllahu DM |
![]() |
Yevhen Volynets GK |
![]() |
Talles Costa AMC |
![]() |
Vladyslav Veleten AMR AML |
![]() |
Volodymyr Shepeliev DM AMC |
![]() |
Oleh Fedor AMC |
![]() |
Ihor Krasnopir AMR ST |
![]() |
Borys Krushynskyi DM ML MC |
Polissia FM26 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Bohdan Liedniev
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Bohdan Liedniev
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account












