FM 2022 Scouting Platform
Photo ©2022 New York
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | AMC AML |
| Best Role | Inside Forward |
| Foot | Right |
| Height | 176cm |
| GS Rating |
|---|
| 63 |
| Based on the CA as assessed by GS22. |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 70 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Much Room to Grow |
| Injury Prone | Unlikely |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM22 ID | 72053447 |
| Age | 22 |
| D.O.B. | 8-Feb-1999 |
| Nation | |
| EU National | No |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | New York |
| Expires | 31-Dec-2021 |
| Value | £462K |
| Wage | £2K p/w |
| Status | Unavailable For Loan |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Omir Fernandez get Genie Scout. |
Omir Fernandez profile in Football Manager 2022. Omir Fernandez is a 22 years old professional footballer from U.S.A.. His preferred foot is Right and the best role is Inside Forward. In the first season of FM22, he is contracted to New York until 31-Dec-2021 earning £2K per week and has a market value of 462K. You can help the player reach that full FM22 potential with proper training.
Omir Fernandez FM22 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Omir Fernandez from FM22.
🙏
If you ever had Omir Fernandez on your FM 2022 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM22 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Omir Fernandez FM22 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Luquinhas AML AMC |
![]() |
Patryk Klimala ST |
![]() |
Lewis Morgan AMR AML |
![]() |
Dru Yearwood MC |
![]() |
Carlos Coronel GK |
![]() |
Jason Pendant DL WBL |
![]() |
Cameron Harper AMR ST |
New York FM22 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Omir Fernandez
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Omir Fernandez
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account










