FM 2024 Scouting Platform
Photo ©2024 FCSM
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | MC |
| Best Role | Central Midfielder |
| Foot | Right |
| Height | 176cm |
| GS Rating |
|---|
| 66 |
| Based on the CA as assessed by GS24. |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 38 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Can Still Improve |
| Injury Prone | Unlikely |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM24 ID | 73201429 |
| Age | 20 |
| D.O.B. | 24-Oct-2002 |
| Nation | |
| EU National | Yes |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | FCSM |
| Expires | 30-Jun-2025 |
| Value | £922K |
| Wage | £1K p/w |
| Status | Unavailable For Loan |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Malcolm Viltard get Genie Scout. |
Malcolm Viltard profile in Football Manager 2026. Malcolm Viltard is a 20 years old professional footballer from France. His preferred foot is Right and the best role is Central Midfielder. In the first season of FM26, he is contracted to FCSM until 30-Jun-2025 earning £1K per week and has a market value of 922K. You can help the player reach that full FM26 potential with proper training.
Malcolm Viltard FM26 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Malcolm Viltard from FM24.
🙏
If you ever had Malcolm Viltard on your FM 2024 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM24 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Malcolm Viltard FM24 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Kévin Zohi AMR AML ST |
![]() |
N'dri Philippe Koffi ST |
![]() |
Maxime Bastian DL WBL |
![]() |
Sidy Diagne DR DC |
![]() |
Marc Popów GK |
FCSM FM24 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Malcolm Viltard
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Malcolm Viltard
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account








