FM 2020 Scouting Platform
Photo ©2020 S. Gijon
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | DM |
| Best Role | Anchor Man |
| Foot | Right |
| Height | 181cm |
| GS Rating |
|---|
| 75 |
| Based on the CA as assessed by GS20. |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 124 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Unlikely to Improve |
| Injury Prone | Not Specifically |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM20 ID | 7441609 |
| Age | 35 |
| D.O.B. | 4-Jan-1984 |
| Nation | |
| EU National | Yes |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | S. Gijon |
| Expires | 30-Jun-2020 |
| Value | £193K |
| Wage | £9K p/w |
| Status | Not Set |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Javi Fuego get Genie Scout. |
Javi Fuego profile in Football Manager 2021. Javi Fuego is a 35 years old professional footballer from Spain. His preferred foot is Right and the best role is Anchor Man. In the first season of FM21, he is contracted to S. Gijon until 30-Jun-2020 earning £9K per week and has a market value of 193K.
Javi Fuego FM21 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Javi Fuego from FM20.
🙏
If you ever had Javi Fuego on your FM 2020 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM20 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Javi Fuego FM20 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Manu Garcia AMC |
![]() |
Jean-Sylvain Babin DC |
![]() |
Diego Marino GK |
![]() |
Alvaro Vazquez ST |
![]() |
Damian Perez DL WBL |
![]() |
Francisco Molinero DR DL |
![]() |
Nacho Mendez AMC |
![]() |
Pedro Diaz AMC |
![]() |
Isma Cerro AMR AML |
S. Gijon FM20 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Javi Fuego
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Javi Fuego
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account












