FM 2019 Scouting Platform
Photo ©2019 Extremadura
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | AML |
| Best Role | Inside Forward |
| Foot | Left |
| Height | 173cm |
| GS Rating |
|---|
| 74 |
| Based on the CA as assessed by GS19. |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 47 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Unlikely to Improve |
| Injury Prone | Unlikely |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM19 ID | 7458330 |
| Age | 30 |
| D.O.B. | 16-Feb-1988 |
| Nation | |
| EU National | Yes |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | Extremadura |
| Expires | 30-Jun-2020 |
| Value | £676K |
| Wage | £6K p/w |
| Status | Not Set |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Diego Capel get Genie Scout. |
Diego Capel profile in Football Manager 2020. Diego Capel is a 30 years old professional footballer from Spain. His preferred foot is Left and the best role is Inside Forward. In the first season of FM20, he is contracted to Extremadura until 30-Jun-2020 earning £6K per week and has a market value of 676K.
Diego Capel FM20 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Diego Capel from FM19.
🙏
If you ever had Diego Capel on your FM 2019 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM19 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Diego Capel FM19 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Jose Antonio Reyes AMR AML AMC |
![]() |
Fausto DM |
![]() |
Javi Alamo AMR |
![]() |
Airam Cabrera ST |
![]() |
Dani Schahin ST |
![]() |
Borja Granero DC DM |
![]() |
Carlos Pomares DL DC |
![]() |
Jose Garcia AMR AML AMC |
Extremadura FM19 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Diego Capel
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Diego Capel
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account











