FM 2021 Scouting Platform
Photo ©2021 Universidad Cat贸lica
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | AML |
| Best Role | Trequartista |
| Foot | Right |
| Height | 170cm |
| GS Rating |
|---|
| 75 |
| Based on the CA as assessed by GS21. |
| Recommend |
|---|
| 馃憤 |
| 34 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Unlikely to Improve |
| Injury Prone | Not Specifically |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM21 ID | 75000292 |
| Age | 34 |
| D.O.B. | 9-Apr-1986 |
| Nation | |
| EU National | No |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | Universidad Cat贸lica |
| Expires | 31-Dec-2021 |
| Value | £215K |
| Wage | £9K p/w |
| Status | Not Set |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Edson Puch get Genie Scout. |
Edson Puch profile in Football Manager 2022. Edson Puch is a 34 years old professional footballer from Chile. His preferred foot is Right and the best role is Trequartista. In the first season of FM22, he is contracted to Universidad Cat贸lica until 31-Dec-2021 earning £9K per week and has a market value of 215K.
Edson Puch FM22 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Edson Puch from FM21.
馃檹
If you ever had Edson Puch on your FM 2021 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM21 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Edson Puch FM21 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Fernando Zampedri ST |
![]() |
Cristopher Toselli GK |
![]() |
Luciano Aued DM |
![]() |
Diego Buonanotte AMR AML AMC |
![]() |
Gaston Lezcano AMR AML ST |
![]() |
Mat铆as Dituro GK |
![]() |
Alfonso Parot DL DC |
![]() |
Ignacio Saavedra DM |
![]() |
Raimundo Rebolledo DR DL |
Universidad Cat贸lica FM21 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Edson Puch
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Edson Puch
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account












