FM 2026 Scouting Platform
Photo ©2026 Atlas
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | GK |
| Best IP Role | Goalkeeper |
| Best OOP Role | Out of Possession |
| Foot | Left |
| Height | 187cm |
| GS Rating |
|---|
| 76 |
| Based on the CA as assessed by GS26. |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 31 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Unlikely to Improve |
| Injury Prone | Unlikely |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM26 ID | 76007680 |
| Age | 36 |
| D.O.B. | 9-Mar-1989 |
| Nation | |
| EU National | No |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | Atlas |
| Expires | 30-Jun-2026 |
| Value | £496K |
| Wage | £12K p/w |
| Status | Not Set |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Camilo Vargas get Genie Scout. |
Camilo Vargas profile in Football Manager 2026. Camilo Vargas is a 36 years old professional footballer from Colombia. His preferred foot is Left and the best IP role is Goalkeeper while the best OOP role is Out of Possession. In the first season of FM26, he is contracted to Atlas until 30-Jun-2026 earning £12K per week and has a market value of 496K.
Camilo Vargas FM26 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Camilo Vargas from FM26.
🙏
If you ever had Camilo Vargas on your FM 2026 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM26 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Camilo Vargas FM26 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Jordy Caicedo AMR ST |
![]() |
Manuel Capasso DC |
![]() |
Alfonso González ML MC |
![]() |
Gustavo Del Prete AMR AML ST |
![]() |
Róber Pier DC DM |
![]() |
Rodrigo Schlegel DC |
![]() |
Jorge Rodríguez DL WBL |
![]() |
Diego González AMR ST |
![]() |
Adrián Mora DC |
Atlas FM26 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Camilo Vargas
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Camilo Vargas
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account












