FM 2020 Scouting Platform
Photo ©2020 Atletico Nacional
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | AMC |
| Best Role | Trequartista |
| Foot | Right |
| Height | 178cm |
| GS Rating |
|---|
| 71 |
| Based on the CA as assessed by GS20. |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 42 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Unlikely to Improve |
| Injury Prone | Not Specifically |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM20 ID | 76013954 |
| Age | 30 |
| D.O.B. | 23-Feb-1989 |
| Nation | |
| EU National | No |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | Atletico Nacional |
| Expires | 31-Dec-2021 |
| Value | £678K |
| Wage | £6K p/w |
| Status | Not Set |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Andres Andrade get Genie Scout. |
Andres Andrade profile in Football Manager 2026. Andres Andrade is a 30 years old professional footballer from Colombia. His preferred foot is Right and the best role is Trequartista. In the first season of FM26, he is contracted to Atletico Nacional until 31-Dec-2021 earning £6K per week and has a market value of 678K.
Andres Andrade FM26 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Andres Andrade from FM20.
🙏
If you ever had Andres Andrade on your FM 2020 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM20 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Andres Andrade FM20 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Jefferson Duque ST |
![]() |
Diego Braghieri DC |
![]() |
Vladimir Hernandez AMR AML AMC |
![]() |
Tino Costa DM |
![]() |
Yerson Candelo AMR |
![]() |
Helibelton Palacios DR WBR |
![]() |
Jarlan Barrera AMR AML AMC |
![]() |
Baldomero Perlaza DM |
![]() |
Ronaldo Lucena AMC |
Atletico Nacional FM20 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Andres Andrade
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Andres Andrade
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account












