FM 2022 Scouting Platform
Photo ©2022 Alianza Petrolera
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | ST |
| Best Role | False Nine |
| Foot | Right |
| Height | 178cm |
| GS Rating |
|---|
| 71 |
| Based on the CA as assessed by GS22. |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 85 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Unlikely to Improve |
| Injury Prone | Somewhat |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM22 ID | 76016470 |
| Age | 29 |
| D.O.B. | 25-Jan-1992 |
| Nation | |
| EU National | No |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | Alianza Petrolera |
| Expires | 31-Dec-2022 |
| Value | £105K |
| Wage | £3K p/w |
| Status | Not Set |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Brayan Fernández get Genie Scout. |
Brayan Fernández profile in Football Manager 2024. Brayan Fernández is a 29 years old professional footballer from Colombia. His preferred foot is Right and the best role is False Nine. In the first season of FM24, he is contracted to Alianza Petrolera until 31-Dec-2022 earning £3K per week and has a market value of 105K.
Brayan Fernández FM24 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Brayan Fernández from FM22.
🙏
If you ever had Brayan Fernández on your FM 2022 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM22 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Brayan Fernández FM22 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Luciano Ospina DC |
![]() |
Yhormar Hurtado DR WBR |
![]() |
Daniel Moreno AMR |
![]() |
Juan Camilo Portilla MC |
![]() |
Luis Miguel Ángulo AMR AML |
![]() |
Sebastián Mancilla DM |
Alianza Petrolera FM22 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Brayan Fernández
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Brayan Fernández
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account









