FM 2026 Scouting Platform
Photo ©2026 América de Cali
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | ST |
| Best IP Role | Channel Forward |
| Best OOP Role | In Possession |
| Foot | Left |
| Height | 175cm |
| GS Rating |
|---|
| 69 |
| Based on the CA as assessed by GS26. |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 22 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Can Polish Skills |
| Injury Prone | Unlikely |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM26 ID | 76062573 |
| Age | 22 |
| D.O.B. | 20-Feb-2003 |
| Nation | |
| EU National | No |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | América de Cali |
| Expires | 31-Dec-2026 |
| Value | £520K |
| Wage | £3K p/w |
| Status | Unavailable For Loan |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Tomás Ángel get Genie Scout. |
Tomás Ángel profile in Football Manager 2026. Tomás Ángel is a 22 years old professional footballer from Colombia. His preferred foot is Left and the best IP role is Channel Forward while the best OOP role is In Possession. In the first season of FM26, he is contracted to América de Cali until 31-Dec-2026 earning £3K per week and has a market value of 520K. You can help the player reach that full FM26 potential with proper training.
Tomás Ángel FM26 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Tomás Ángel from FM26.
🙏
If you ever had Tomás Ángel on your FM 2026 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM26 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Tomás Ángel FM26 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Jean GK |
![]() |
Mateo Castillo DR DL WBR WBL |
![]() |
Omar Bertel DL WBL |
![]() |
Dylan Borrero AMR AML AMC |
![]() |
Josen Escobar DM |
![]() |
Yojan Garcés ST |
![]() |
Jan Franc Lucumí AMR AML AMC |
![]() |
Kevin Angulo AMR AML ST |
América de Cali FM26 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Tomás Ángel
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Tomás Ángel
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account











