FM 2022 Scouting Platform
Photo ©2022 Malmö FF
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | AMR |
| Best Role | Wide Target Man |
| Foot | Right |
| Height | 186cm |
| GS Rating |
|---|
| 72 |
| Based on the CA as assessed by GS22. |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 87 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Unlikely to Improve |
| Injury Prone | Not Specifically |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM22 ID | 762823 |
| Age | 30 |
| D.O.B. | 11-Sep-1990 |
| Nation | |
| EU National | No |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | Malmö FF |
| Expires | 31-Dec-2022 |
| Value | £515K |
| Wage | £4K p/w |
| Status | Not Set |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Jo Inge Berget get Genie Scout. |
Jo Inge Berget profile in Football Manager 2022. Jo Inge Berget is a 30 years old professional footballer from Norway. His preferred foot is Right and the best role is Wide Target Man. In the first season of FM22, he is contracted to Malmö FF until 31-Dec-2022 earning £4K per week and has a market value of 515K.
Jo Inge Berget FM22 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Jo Inge Berget from FM22.
🙏
If you ever had Jo Inge Berget on your FM 2022 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM22 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Jo Inge Berget FM22 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Anders Christiansen DM AMC |
![]() |
Oscar Lewicki DC DM |
![]() |
Jonas Knudsen DL DC |
![]() |
Ola Toivonen AMC ST |
![]() |
Lasse Nielsen DC |
![]() |
Niklas Moisander DC |
![]() |
Johan Dahlin GK |
![]() |
Soren Rieks WBL AML |
![]() |
Sergio Peña AMC |
Malmö FF FM22 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Jo Inge Berget
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Jo Inge Berget
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account












