FM 2019 Scouting Platform
Photo ©2019 Lausanne
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | DL |
| Best Role | Complete Wing Back |
| Foot | Left |
| Height | 184cm |
| GS Rating |
|---|
| 69 |
| Based on the CA as assessed by GS19. |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 40 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Unlikely to Improve |
| Injury Prone | Not Specifically |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM19 ID | 767059 |
| Age | 29 |
| D.O.B. | 18-Jan-1989 |
| Nation | |
| EU National | No |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | Lausanne |
| Expires | 30-Jun-2020 |
| Value | £523K |
| Wage | £5K p/w |
| Status | Not Set |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Per-Egil Flo get Genie Scout. |
Per-Egil Flo profile in Football Manager 2019. Per-Egil Flo is a 29 years old professional footballer from Norway. His preferred foot is Left and the best role is Complete Wing Back. In the first season of FM19, he is contracted to Lausanne until 30-Jun-2020 earning £5K per week and has a market value of 523K.
Per-Egil Flo FM19 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Per-Egil Flo from FM19.
🙏
If you ever had Per-Egil Flo on your FM 2019 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM19 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Per-Egil Flo FM19 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Francesco Margiotta ST |
![]() |
Thomas Castella GK |
![]() |
Joao Oliveira AMR AML ST |
![]() |
Noah Loosli DC |
![]() |
Elton Monteiro DC |
![]() |
Andi Zeqiri ST |
Lausanne FM19 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Per-Egil Flo
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Per-Egil Flo
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account









