FM 2019 Scouting Platform
Photo ©2019 Universidad Catolica
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | GK |
| Best Role | Goalkeeper |
| Foot | Right Only |
| Height | 191cm |
| GS Rating |
|---|
| 72 |
| Based on the CA as assessed by GS19. |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 44 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Unlikely to Improve |
| Injury Prone | Very Unlikely |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM19 ID | 77016093 |
| Age | 31 |
| D.O.B. | 8-May-1987 |
| Nation | |
| EU National | No |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | Universidad Catolica |
| Expires | 31-Dec-2020 |
| Value | £535K |
| Wage | £2K p/w |
| Status | Not Set |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Matias Dituro get Genie Scout. |
Matias Dituro profile in Football Manager 2024. Matias Dituro is a 31 years old professional footballer from Argentina. His preferred foot is Right Only and the best role is Goalkeeper. In the first season of FM24, he is contracted to Universidad Catolica until 31-Dec-2020 earning £2K per week and has a market value of 535K.
Matias Dituro FM24 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Matias Dituro from FM19.
🙏
If you ever had Matias Dituro on your FM 2019 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM19 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Matias Dituro FM19 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Diego Buonanotte AMR AML AMC |
![]() |
Luciano Aued DM |
![]() |
Cristopher Toselli GK |
![]() |
Jose Pedro Fuenzalida DR WBR AMR |
![]() |
German Lanaro DC |
![]() |
Cesar Fuentes DM |
![]() |
Diego Rojas AMC |
![]() |
Benjamin Vidal DC |
![]() |
Juan Carlos Espinoza DR DL WBR WBL |
Universidad Catolica FM19 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Matias Dituro
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Matias Dituro
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account












