FM 2026 Scouting Platform
Photo ©2026 Nacional
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | MC |
| Best IP Role | Channel Midfielder |
| Best OOP Role | In Possession |
| Foot | Right |
| Height | 175cm |
| GS Rating |
|---|
| 74 |
| Based on the CA as assessed by GS26. |
| Recommend |
|---|
| 馃憤 |
| 22 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Almost Reached |
| Injury Prone | Unlikely |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM26 ID | 78094298 |
| Age | 26 |
| D.O.B. | 10-Mar-1999 |
| Nation | |
| EU National | No |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | Nacional |
| Expires | 31-Dec-2027 |
| Value | £774K |
| Wage | £5K p/w |
| Status | Not Set |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Luciano Boggio get Genie Scout. |
Luciano Boggio profile in Football Manager 2026. Luciano Boggio is a 26 years old professional footballer from Uruguay. His preferred foot is Right and the best IP role is Channel Midfielder while the best OOP role is In Possession. In the first season of FM26, he is contracted to Nacional until 31-Dec-2027 earning £5K per week and has a market value of 774K. You can help the player reach that full FM26 potential with proper training.
Luciano Boggio FM26 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Luciano Boggio from FM26.
馃檹
If you ever had Luciano Boggio on your FM 2026 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM26 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Luciano Boggio FM26 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Nico L贸pez AMR AML ST |
![]() |
Sebasti谩n Coates DC |
![]() |
Maximiliano G贸mez ST |
![]() |
Camilo C谩ndido DL WBL AML |
![]() |
Agust铆n Rogel DC |
![]() |
Gonzalo Carneiro ST |
![]() |
Juan Cruz de los Santos AMR AML ST |
![]() |
Baltasar Barcia DM AMR AMC |
Nacional FM26 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Luciano Boggio
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Luciano Boggio
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account











