FM 2020 Scouting Platform
Photo ©2020 Guarani (PAR)
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | ST |
| Best Role | Target Man |
| Foot | Right |
| Height | 183cm |
| GS Rating |
|---|
| 74 |
| Based on the CA as assessed by GS20. |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 44 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Unlikely to Improve |
| Injury Prone | Somewhat |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM20 ID | 79011165 |
| Age | 29 |
| D.O.B. | 22-Apr-1990 |
| Nation | |
| EU National | No |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | Guarani (PAR) |
| Expires | 30-Jun-2020 |
| Value | £505K |
| Wage | £2K p/w |
| Status | Not Set |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Luis Caballero get Genie Scout. |
Luis Caballero profile in Football Manager 2021. Luis Caballero is a 29 years old professional footballer from Paraguay. His preferred foot is Right and the best role is Target Man. In the first season of FM21, he is contracted to Guarani (PAR) until 30-Jun-2020 earning £2K per week and has a market value of 505K.
Luis Caballero FM21 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Luis Caballero from FM20.
🙏
If you ever had Luis Caballero on your FM 2020 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM20 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Luis Caballero FM20 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Ignacio Don GK |
![]() |
Edgar Benitez AML ST |
![]() |
Jorge Morel DM |
![]() |
Antonio Marin ST |
![]() |
Miguel Benitez DL |
![]() |
Jhohan Romana DC |
![]() |
Matias Segovia AMC |
Guarani (PAR) FM20 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Luis Caballero
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Luis Caballero
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account










