FM 2026 Scouting Platform
Photo ©2026 Huracán
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | AMC |
| Best IP Role | Attacking Midfielder |
| Best OOP Role | In Possession |
| Foot | Left |
| Height | 176cm |
| GS Rating |
|---|
| 74 |
| Based on the CA as assessed by GS26. |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 18 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Unlikely to Improve |
| Injury Prone | Unlikely |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM26 ID | 79012587 |
| Age | 33 |
| D.O.B. | 4-Jul-1992 |
| Nation | |
| EU National | No |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | Huracán |
| Expires | 31-Dec-2026 |
| Value | £750K |
| Wage | £4K p/w |
| Status | Listed For Loan |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Óscar Romero get Genie Scout. |
Óscar Romero profile in Football Manager 2026. Óscar Romero is a 33 years old professional footballer from Paraguay. His preferred foot is Left and the best IP role is Attacking Midfielder while the best OOP role is In Possession. In the first season of FM26, he is contracted to Huracán until 31-Dec-2026 earning £4K per week and has a market value of 750K.
Óscar Romero FM26 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Óscar Romero from FM26.
🙏
If you ever had Óscar Romero on your FM 2026 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM26 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Óscar Romero FM26 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Martín Nervo DC |
![]() |
Juan Bisanz AMR AML |
![]() |
Facundo Waller AML AMC |
![]() |
César Ibáñez DL WBL |
![]() |
Lucas Carrizo DL DC |
![]() |
Rodrigo Cabral AMR AML |
![]() |
Tahiel Peralta AML AMC |
![]() |
Thiago Parga GK |
Huracán FM26 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Óscar Romero
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Óscar Romero
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account











