FM 2026 Scouting Platform
Photo ©2026 Libertad
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | AMR |
| Best IP Role | Attacking Midfielder |
| Best OOP Role | In Possession |
| Foot | Left |
| Height | 180cm |
| GS Rating |
|---|
| 75 |
| Based on the CA as assessed by GS26. |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 19 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Unlikely to Improve |
| Injury Prone | Not Specifically |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM26 ID | 79025687 |
| Age | 29 |
| D.O.B. | 3-Nov-1995 |
| Nation | |
| EU National | No |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | Libertad |
| Expires | 31-Dec-2026 |
| Value | £651K |
| Wage | £3K p/w |
| Status | Not Set |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Matías Rojas get Genie Scout. |
Matías Rojas profile in Football Manager 2026. Matías Rojas is a 29 years old professional footballer from Paraguay. His preferred foot is Left and the best IP role is Attacking Midfielder while the best OOP role is In Possession. In the first season of FM26, he is contracted to Libertad until 31-Dec-2026 earning £3K per week and has a market value of 651K.
Matías Rojas FM26 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Matías Rojas from FM26.
🙏
If you ever had Matías Rojas on your FM 2026 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM26 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Matías Rojas FM26 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Jorge Recalde AMC ST |
![]() |
Robert Rojas DR DC |
![]() |
Matías Espinoza DL ML |
![]() |
Hugo Martínez DM |
![]() |
Rodrigo Morínigo GK |
Libertad FM26 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Matías Rojas
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Matías Rojas
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account








