FM 2021 Scouting Platform
Photo ©2021 Sol de América
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | MC |
| Best Role | Ball Winning Midfielder |
| Foot | Right |
| Height | 182cm |
| GS Rating |
|---|
| 71 |
| Based on the CA as assessed by GS21. |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 86 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Can Polish Skills |
| Injury Prone | Unlikely |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM21 ID | 79028806 |
| Age | 28 |
| D.O.B. | 16-Jul-1992 |
| Nation | |
| EU National | No |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | Sol de América |
| Expires | 31-Dec-2021 |
| Value | £328K |
| Wage | £1K p/w |
| Status | Not Set |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Richard Franco get Genie Scout. |
Richard Franco profile in Football Manager 2022. Richard Franco is a 28 years old professional footballer from Paraguay. His preferred foot is Right and the best role is Ball Winning Midfielder. In the first season of FM22, he is contracted to Sol de América until 31-Dec-2021 earning £1K per week and has a market value of 328K.
Richard Franco FM22 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Richard Franco from FM21.
🙏
If you ever had Richard Franco on your FM 2021 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM21 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Richard Franco FM21 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Osvaldo Martínez AMC |
![]() |
Jorge Benítez AMR ST |
![]() |
Facundo Cobos DL AML |
![]() |
Iván Villalba DC |
![]() |
Tomas Rojas AMR AML |
![]() |
Ivan Cazal AMR AMC |
Sol de América FM21 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Richard Franco
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Richard Franco
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account









