FM 2026 Scouting Platform
Photo ©2026 Libertad
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | DL ML |
| Best IP Role | Winger |
| Best OOP Role | In Possession (L) |
| Foot | Left |
| Height | 179cm |
| GS Rating |
|---|
| 74 |
| Based on the CA as assessed by GS26. |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 16 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Almost Reached |
| Injury Prone | Not Specifically |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM26 ID | 79029130 |
| Age | 27 |
| D.O.B. | 19-Sep-1997 |
| Nation | |
| EU National | No |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | Libertad |
| Expires | 31-Dec-2027 |
| Value | £373K |
| Wage | £2K p/w |
| Status | Not Set |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Matías Espinoza get Genie Scout. |
Matías Espinoza profile in Football Manager 2026. Matías Espinoza is a 27 years old professional footballer from Paraguay. His preferred foot is Left and the best IP role is Winger while the best OOP role is In Possession (L). In the first season of FM26, he is contracted to Libertad until 31-Dec-2027 earning £2K per week and has a market value of 373K. You can help the player reach that full FM26 potential with proper training.
Matías Espinoza FM26 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Matías Espinoza from FM26.
🙏
If you ever had Matías Espinoza on your FM 2026 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM26 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Matías Espinoza FM26 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Matías Rojas AMR AML AMC |
![]() |
Jorge Recalde AMC ST |
![]() |
Robert Rojas DR DC |
![]() |
Hugo Martínez DM |
![]() |
Rodrigo Morínigo GK |
Libertad FM26 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Matías Espinoza
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Matías Espinoza
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account








