FM 2026 Scouting Platform
Photo ©2026 Newell's
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | MR |
| Best IP Role | Wide Midfielder |
| Best OOP Role | Out of Possession (R) |
| Foot | Right |
| Height | 170cm |
| GS Rating |
|---|
| 70 |
| Based on the CA as assessed by GS26. |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 19 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Can Polish Skills |
| Injury Prone | Not Specifically |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM26 ID | 79030005 |
| Age | 24 |
| D.O.B. | 8-Feb-2001 |
| Nation | |
| EU National | No |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | Newell's |
| Expires | 31-Dec-2026 |
| Value | £218K |
| Wage | £1K p/w |
| Status | Not Set |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Fernando Cardozo get Genie Scout. |
Fernando Cardozo profile in Football Manager 2026. Fernando Cardozo is a 24 years old professional footballer from Paraguay. His preferred foot is Right and the best IP role is Wide Midfielder while the best OOP role is Out of Possession (R). In the first season of FM26, he is contracted to Newell's until 31-Dec-2026 earning £1K per week and has a market value of 218K. You can help the player reach that full FM26 potential with proper training.
Fernando Cardozo FM26 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Fernando Cardozo from FM26.
🙏
If you ever had Fernando Cardozo on your FM 2026 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM26 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Fernando Cardozo FM26 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Ignacio Ramírez ST |
![]() |
Michael Hoyos AMR AML ST |
![]() |
Rodrigo Herrera DM |
![]() |
Oscar Salomón DC |
![]() |
Jherson Mosquera DR WBR MR |
![]() |
Armando Méndez DR MR ML |
![]() |
Guillermo Balzi AMR AML AMC |
![]() |
Julián Contrera AMR AML AMC |
![]() |
Ian Glavinovich DC |
Newell's FM26 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Fernando Cardozo
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Fernando Cardozo
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account












