FM 2021 Scouting Platform
Photo ©2021 Borussia M'gladbach
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | DL WBL |
| Best Role | Complete Wing Back |
| Foot | Left |
| Height | 181cm |
| GS Rating |
|---|
| 75 |
| Based on the CA as assessed by GS21. |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 107 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Unlikely to Improve |
| Injury Prone | Unlikely |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM21 ID | 8105594 |
| Age | 34 |
| D.O.B. | 24-Oct-1985 |
| Nation | |
| EU National | Yes |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | Borussia M'gladbach |
| Expires | 30-Jun-2021 |
| Value | £245K |
| Wage | £37K p/w |
| Status | Not Set |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Oscar Wendt get Genie Scout. |
Oscar Wendt profile in Football Manager 2021. Oscar Wendt is a 34 years old professional footballer from Sweden. His preferred foot is Left and the best role is Complete Wing Back. In the first season of FM21, he is contracted to Borussia M'gladbach until 30-Jun-2021 earning £37K per week and has a market value of 245K.
Oscar Wendt FM21 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Oscar Wendt from FM21.
🙏
If you ever had Oscar Wendt on your FM 2021 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM21 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Oscar Wendt FM21 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Stefan Lainer DR WBR |
![]() |
Lars Stindl AMC ST |
![]() |
Alassane Pléa AML ST |
![]() |
Breel Embolo AMR AMC ST |
![]() |
Christoph Kramer DM |
![]() |
Jonas Hofmann AMR AML AMC |
![]() |
Matthias Ginter DR DC |
![]() |
Denis Zakaria DM |
![]() |
Florian Neuhaus AMC |
![]() |
Yann Sommer GK |
Borussia M'gladbach FM21 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Oscar Wendt
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Oscar Wendt
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account













