FM 2021 Scouting Platform
Photo ©2021 IFK Goteborg
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | MC |
| Best Role | Ball Winning Midfielder |
| Foot | Left |
| Height | 185cm |
| GS Rating |
|---|
| 72 |
| Based on the CA as assessed by GS21. |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 109 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Unlikely to Improve |
| Injury Prone | Not Specifically |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM21 ID | 8109541 |
| Age | 31 |
| D.O.B. | 31-Jan-1989 |
| Nation | |
| EU National | Yes |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | IFK Goteborg |
| Expires | 31-Dec-2022 |
| Value | £293K |
| Wage | £3K p/w |
| Status | Not Set |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Sebastian Eriksson get Genie Scout. |
Sebastian Eriksson profile in Football Manager 2021. Sebastian Eriksson is a 31 years old professional footballer from Sweden. His preferred foot is Left and the best role is Ball Winning Midfielder. In the first season of FM21, he is contracted to IFK Goteborg until 31-Dec-2022 earning £3K per week and has a market value of 293K.
Sebastian Eriksson FM21 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Sebastian Eriksson from FM21.
🙏
If you ever had Sebastian Eriksson on your FM 2021 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM21 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Sebastian Eriksson FM21 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Jakob Johansson DM |
![]() |
Kolbeinn Sigpórsson ST |
![]() |
Tobias Sana AMR AML AMC |
![]() |
Hosam Aiesh AMR |
![]() |
Giannis Anestis GK |
![]() |
Robin Soder ST |
![]() |
Alhassan Yusuf DM |
![]() |
Patrik Karlsson-Lagemyr AMR AML AMC ST |
![]() |
Alexander Jallow DR DL WBR WBL |
IFK Goteborg FM21 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Sebastian Eriksson
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Sebastian Eriksson
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account












