FM 2019 Scouting Platform
Photo ©2019 Zulte Waregem
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | DM |
| Best Role | Ball Winning Midfielder |
| Foot | Right Only |
| Height | 176cm |
| GS Rating |
|---|
| 68 |
| Based on the CA as assessed by GS19. |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 55 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Unlikely to Improve |
| Injury Prone | Very Unlikely |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM19 ID | 8154167 |
| Age | 31 |
| D.O.B. | 2-Apr-1987 |
| Nation | |
| EU National | Yes |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | Zulte Waregem |
| Expires | 30-Jun-2019 |
| Value | £539K |
| Wage | £7K p/w |
| Status | Not Set |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Gertjan De Mets get Genie Scout. |
Gertjan De Mets profile in Football Manager 2019. Gertjan De Mets is a 31 years old professional footballer from Belgium. His preferred foot is Right Only and the best role is Ball Winning Midfielder. In the first season of FM19, he is contracted to Zulte Waregem until 30-Jun-2019 earning £7K per week and has a market value of 539K.
Gertjan De Mets FM19 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Gertjan De Mets from FM19.
🙏
If you ever had Gertjan De Mets on your FM 2019 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM19 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Gertjan De Mets FM19 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Hamdi Harbaoui ST |
![]() |
Theo Bongonda AMR AML AMC |
![]() |
Damien Marcq DM |
![]() |
Nill De Pauw AMR AML AMC ST |
![]() |
Sammy Bossut GK |
![]() |
Marvin Baudry DR DC |
![]() |
Michael Heylen DC DM |
![]() |
Robert Muhren AMC ST |
![]() |
Sandy Walsh DR DL DC |
Zulte Waregem FM19 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Gertjan De Mets
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Gertjan De Mets
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account












