FM 2022 Scouting Platform
Photo ©2022 Benfica
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | AMR |
| Best Role | Inside Forward |
| Foot | Right |
| Height | 180cm |
| GS Rating |
|---|
| 65 |
| Based on the CA as assessed by GS22. |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 30 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Can Still Improve |
| Injury Prone | Not Specifically |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM22 ID | 83209466 |
| Age | 20 |
| D.O.B. | 13-Feb-2001 |
| Nation | |
| EU National | Yes |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | Benfica |
| Expires | 30-Jun-2024 |
| Value | £578K |
| Wage | £2K p/w |
| Status | Unavailable For Loan |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Jair Tavares get Genie Scout. |
Jair Tavares profile in Football Manager 2022. Jair Tavares is a 20 years old professional footballer from Portugal. His preferred foot is Right and the best role is Inside Forward. In the first season of FM22, he is contracted to Benfica until 30-Jun-2024 earning £2K per week and has a market value of 578K. You can help the player reach that full FM22 potential with proper training.
Jair Tavares FM22 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Jair Tavares from FM22.
🙏
If you ever had Jair Tavares on your FM 2022 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM22 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Jair Tavares FM22 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Julian Weigl DM |
![]() |
João Mário AML AMC |
![]() |
Jan Vertonghen DL DC |
![]() |
Everton AMR AML |
![]() |
Nicolás Otamendi DC |
![]() |
Lucas Veríssimo DC |
![]() |
Darwin Núñez ST |
![]() |
Roman Yaremchuk ST |
![]() |
Rafa AMR AML AMC |
![]() |
Álex Grimaldo DL WBL ML |
Benfica FM22 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Jair Tavares
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Jair Tavares
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account













