FM 2026 Scouting Platform
Photo ©2026 Jagiellonia
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | AMC |
| Best IP Role | False Nine |
| Best OOP Role | In Possession |
| Foot | Either |
| Height | 175cm |
| GS Rating |
|---|
| 70 |
| Based on the CA as assessed by GS26. |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 34 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Can Polish Skills |
| Injury Prone | Somewhat |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM26 ID | 83314117 |
| Age | 23 |
| D.O.B. | 25-Oct-2001 |
| Nation | |
| EU National | No |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | Jagiellonia |
| Expires | 30-Jun-2026 |
| Value | £304K |
| Wage | £2K p/w |
| Status | Not Set |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of AZ Jackson get Genie Scout. |
AZ Jackson profile in Football Manager 2026. AZ Jackson is a 23 years old professional footballer from U.S.A.. His preferred foot is Either and the best IP role is False Nine while the best OOP role is In Possession. In the first season of FM26, he is contracted to Jagiellonia until 30-Jun-2026 earning £2K per week and has a market value of 304K. You can help the player reach that full FM26 potential with proper training.
AZ Jackson FM26 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of AZ Jackson from FM26.
🙏
If you ever had AZ Jackson on your FM 2026 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM26 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
AZ Jackson FM26 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Jesús Imaz AMC ST |
![]() |
Afimico Pululu AMR AML ST |
![]() |
Sergio Lozano AML AMC |
![]() |
Bernardo Vital DC |
![]() |
Guilherme Montóia DL WBL ML |
![]() |
Dawid Drachal AMC |
![]() |
Kajetan Szmyt AMR AMC |
![]() |
Leon Flach DM MR ML MC |
![]() |
Sławomir Abramowicz GK |
Jagiellonia FM26 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of AZ Jackson
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for AZ Jackson
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account












