FM 2026 Scouting Platform
Photo ©2026 FC Noah
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | AML AMR |
| Best IP Role | False Nine |
| Best OOP Role | In Possession |
| Foot | Right |
| Height | 179cm |
| GS Rating |
|---|
| 73 |
| Based on the CA as assessed by GS26. |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 20 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Almost Reached |
| Injury Prone | Unlikely |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM26 ID | 84111822 |
| Age | 28 |
| D.O.B. | 5-Apr-1997 |
| Nation | |
| EU National | Yes |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | FC Noah |
| Expires | 30-Jun-2027 |
| Value | £890K |
| Wage | £3K p/w |
| Status | Not Set |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Hélder Ferreira get Genie Scout. |
Hélder Ferreira profile in Football Manager 2026. Hélder Ferreira is a 28 years old professional footballer from Portugal. His preferred foot is Right and the best IP role is False Nine while the best OOP role is In Possession. In the first season of FM26, he is contracted to FC Noah until 30-Jun-2027 earning £3K per week and has a market value of 890K.
Hélder Ferreira FM26 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Hélder Ferreira from FM26.
🙏
If you ever had Hélder Ferreira on your FM 2026 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM26 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Hélder Ferreira FM26 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Nardin Mulahusejnović ST |
![]() |
Gustavo Sangaré DM |
![]() |
Yan Eteki DM |
![]() |
Takuto Oshima DM |
![]() |
Matheus Aiás ST |
![]() |
Imran Oulad Omar AML AMC |
![]() |
Sergey Muradyan DC |
![]() |
Gor Manvelyan AML AMC |
![]() |
Alexey Ploschadny GK |
FC Noah FM26 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Hélder Ferreira
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Hélder Ferreira
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account












