FM 2026 Scouting Platform
Photo ©2026 Lugano
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | GK |
| Best IP Role | Goalkeeper |
| Best OOP Role | Out of Possession |
| Foot | Right |
| Height | 194cm |
| GS Rating |
|---|
| 74 |
| Based on the CA as assessed by GS26. |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 17 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Can Polish Skills |
| Injury Prone | Not Specifically |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM26 ID | 84153580 |
| Age | 25 |
| D.O.B. | 8-Jul-2000 |
| Nation | |
| EU National | No |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | Lugano |
| Expires | 30-Jun-2026 |
| Value | £740K |
| Wage | £11K p/w |
| Status | Not Set |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Amir Saipi get Genie Scout. |
Amir Saipi profile in Football Manager 2026. Amir Saipi is a 25 years old professional footballer from . His preferred foot is Right and the best IP role is Goalkeeper while the best OOP role is Out of Possession. In the first season of FM26, he is contracted to Lugano until 30-Jun-2026 earning £11K per week and has a market value of 740K. You can help the player reach that full FM26 potential with proper training.
Amir Saipi FM26 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Amir Saipi from FM26.
🙏
If you ever had Amir Saipi on your FM 2026 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM26 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Amir Saipi FM26 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Renato Steffen AMR AML |
![]() |
Anto Grgic DM |
![]() |
Uran Bislimi DM AMC |
![]() |
Hannes Delcroix DC |
![]() |
Kevin Behrens ST |
![]() |
Hadj Mahmoud DM |
![]() |
Antonios Papadopoulos DC DM |
![]() |
Yanis Cimignani AMR AML AMC |
![]() |
Daniel Dos Santos AML AMC |
Lugano FM26 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Amir Saipi
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Amir Saipi
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account












