FM 2026 Scouting Platform
Photo ©2026 Sion
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | AML |
| Best IP Role | False Nine |
| Best OOP Role | In Possession |
| Foot | Right |
| Height | 188cm |
| GS Rating |
|---|
| 72 |
| Based on the CA as assessed by GS26. |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 18 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Can Polish Skills |
| Injury Prone | Unlikely |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM26 ID | 84161814 |
| Age | 23 |
| D.O.B. | 5-May-2002 |
| Nation | |
| EU National | No |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | Sion |
| Expires | 30-Jun-2030 |
| Value | £648K |
| Wage | £5K p/w |
| Status | Not Set |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Franck Surdez get Genie Scout. |
Franck Surdez profile in Football Manager 2026. Franck Surdez is a 23 years old professional footballer from Switzerland. His preferred foot is Right and the best IP role is False Nine while the best OOP role is In Possession. In the first season of FM26, he is contracted to Sion until 30-Jun-2030 earning £5K per week and has a market value of 648K. You can help the player reach that full FM26 potential with proper training.
Franck Surdez FM26 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Franck Surdez from FM26.
🙏
If you ever had Franck Surdez on your FM 2026 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM26 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Franck Surdez FM26 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Anthony Racioppi GK |
![]() |
Timothy Fayulu GK |
![]() |
Ilyas Chouaref AML AMC ST |
![]() |
Liam Chipperfield AMR AMC |
![]() |
Dinis Rodrigues ST |
Sion FM26 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Franck Surdez
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Franck Surdez
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account








