FM 2023 Scouting Platform
Photo ©2023 Strasbourg
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | ST |
| Best Role | False Nine |
| Foot | Right |
| Height | 172cm |
| GS Rating |
|---|
| 80 |
| Based on the CA as assessed by GS23. |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 87 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Unlikely to Improve |
| Injury Prone | Not Specifically |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM23 ID | 8428716 |
| Age | 35 |
| D.O.B. | 9-May-1987 |
| Nation | |
| EU National | Yes |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | Strasbourg |
| Expires | 30-Jun-2023 |
| Value | £517K |
| Wage | £19K p/w |
| Status | Not Set |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Kevin Gameiro get Genie Scout. |
Kevin Gameiro profile in Football Manager 2024. Kevin Gameiro is a 35 years old professional footballer from France. His preferred foot is Right and the best role is False Nine. In the first season of FM24, he is contracted to Strasbourg until 30-Jun-2023 earning £19K per week and has a market value of 517K.
Kevin Gameiro FM24 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Kevin Gameiro from FM23.
🙏
If you ever had Kevin Gameiro on your FM 2023 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM23 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Kevin Gameiro FM23 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Frédéric Guilbert DR WBR |
![]() |
Habib Diallo ST |
![]() |
Matz Sels GK |
![]() |
Jean-Eudes Aholou DM |
![]() |
Alexander Djiku DC DM |
![]() |
Sanjin Prcic DM |
![]() |
Jean-Ricner Bellegarde AMR AMC |
![]() |
Lebo Mothiba ST |
![]() |
Gerzino Nyamsi DR DC |
Strasbourg FM23 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Kevin Gameiro
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Kevin Gameiro
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account












