FM 2020 Scouting Platform
Photo ©2020 FC Lorient
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | MC |
| Best Role | Ball Winning Midfielder |
| Foot | Right |
| Height | 175cm |
| GS Rating |
|---|
| 72 |
| Based on the CA as assessed by GS20. |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 143 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Unlikely to Improve |
| Injury Prone | Not Specifically |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM20 ID | 8431727 |
| Age | 32 |
| D.O.B. | 16-Mar-1987 |
| Nation | |
| EU National | Yes |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | FC Lorient |
| Expires | 30-Jun-2021 |
| Value | £606K |
| Wage | £14K p/w |
| Status | Not Set |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Fabien Lemoine get Genie Scout. |
Fabien Lemoine profile in Football Manager 2020. Fabien Lemoine is a 32 years old professional footballer from France. His preferred foot is Right and the best role is Ball Winning Midfielder. In the first season of FM20, he is contracted to FC Lorient until 30-Jun-2021 earning £14K per week and has a market value of 606K.
Fabien Lemoine FM20 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Fabien Lemoine from FM20.
🙏
If you ever had Fabien Lemoine on your FM 2020 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM20 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Fabien Lemoine FM20 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Yoane Wissa AML ST |
![]() |
Paul Nardi GK |
![]() |
Pierre-Yves Hamel ST |
![]() |
Jimmy Cabot AMR AML |
![]() |
Umut Bozok ST |
![]() |
Matthieu Saunier DC |
![]() |
Houboulang Mendes DR DC |
![]() |
Enzo Le Fee AMC |
![]() |
Julien Ponceau AMC |
FC Lorient FM20 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Fabien Lemoine
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Fabien Lemoine
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account












