FM 2020 Scouting Platform
Photo ©2020 Atletico Nacional
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | MC |
| Best Role | Deep Lying Playmaker |
| Foot | Left |
| Height | 176cm |
| GS Rating |
|---|
| 76 |
| Based on the CA as assessed by GS20. |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 46 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Unlikely to Improve |
| Injury Prone | Somewhat |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM20 ID | 8438629 |
| Age | 34 |
| D.O.B. | 9-Jan-1985 |
| Nation | |
| EU National | No |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | Atletico Nacional |
| Expires | 31-Dec-2020 |
| Value | £90K |
| Wage | £7K p/w |
| Status | Not Set |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Tino Costa get Genie Scout. |
Tino Costa profile in Football Manager 2022. Tino Costa is a 34 years old professional footballer from Argentina. His preferred foot is Left and the best role is Deep Lying Playmaker. In the first season of FM22, he is contracted to Atletico Nacional until 31-Dec-2020 earning £7K per week and has a market value of 90K.
Tino Costa FM22 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Tino Costa from FM20.
🙏
If you ever had Tino Costa on your FM 2020 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM20 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Tino Costa FM20 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Jefferson Duque ST |
![]() |
Diego Braghieri DC |
![]() |
Vladimir Hernandez AMR AML AMC |
![]() |
Andres Andrade AMR AML AMC ST |
![]() |
Yerson Candelo AMR |
![]() |
Helibelton Palacios DR WBR |
![]() |
Jarlan Barrera AMR AML AMC |
![]() |
Baldomero Perlaza DM |
![]() |
Ronaldo Lucena AMC |
Atletico Nacional FM20 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Tino Costa
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Tino Costa
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account












