FM 2021 Scouting Platform
Photo ©2021 San Martín (Tucumán)
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | MC |
| Best Role | Deep Lying Playmaker |
| Foot | Left |
| Height | 176cm |
| GS Rating |
|---|
| 75 |
| Based on the CA as assessed by GS21. |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 45 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Unlikely to Improve |
| Injury Prone | Somewhat |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM21 ID | 8438629 |
| Age | 35 |
| D.O.B. | 9-Jan-1985 |
| Nation | |
| EU National | No |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | San Martín (Tucumán) |
| Expires | 31-Dec-2021 |
| Value | £192K |
| Wage | £8K p/w |
| Status | Not Set |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Tino Costa get Genie Scout. |
Tino Costa profile in Football Manager 2022. Tino Costa is a 35 years old professional footballer from Argentina. His preferred foot is Left and the best role is Deep Lying Playmaker. In the first season of FM22, he is contracted to San Martín (Tucumán) until 31-Dec-2021 earning £8K per week and has a market value of 192K.
Tino Costa FM22 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Tino Costa from FM21.
🙏
If you ever had Tino Costa on your FM 2021 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM21 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Tino Costa FM21 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Claudio Mosca MR ML MC |
![]() |
Emiliano Purita DR WBR MR |
![]() |
Ramiro Costa ST |
![]() |
Hernán Pellerano DC |
![]() |
Agustin Prokop AMR AMC |
![]() |
Iván Navarro AMR AMC |
San Martín (Tucumán) FM21 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Tino Costa
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Tino Costa
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account









