FM 2021 Scouting Platform
Photo ©2021 EA Guingamp
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | AMC |
| Best Role | Inside Forward |
| Foot | Right |
| Height | 192cm |
| GS Rating |
|---|
| 72 |
| Based on the CA as assessed by GS21. |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 49 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Unlikely to Improve |
| Injury Prone | Not Specifically |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM21 ID | 85006064 |
| Age | 30 |
| D.O.B. | 18-Nov-1989 |
| Nation | |
| EU National | Yes |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | EA Guingamp |
| Expires | 30-Jun-2021 |
| Value | £323K |
| Wage | £6K p/w |
| Status | Not Set |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Ronny Rodelin get Genie Scout. |
Ronny Rodelin profile in Football Manager 2021. Ronny Rodelin is a 30 years old professional footballer from France. His preferred foot is Right and the best role is Inside Forward. In the first season of FM21, he is contracted to EA Guingamp until 30-Jun-2021 earning £6K per week and has a market value of 323K.
Ronny Rodelin FM21 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Ronny Rodelin from FM21.
🙏
If you ever had Ronny Rodelin on your FM 2021 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM21 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Ronny Rodelin FM21 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Paul-Georges Ntep AMR AML |
![]() |
Lebogang Phiri DM |
![]() |
Youssouf M'Changama AMC |
![]() |
Pedro Rebocho DL WBL |
![]() |
Bryan Pelé AMR AML |
![]() |
Félix Eboa Eboa DC |
![]() |
Sikou Niakaté DC |
![]() |
Nicolai Larsen GK |
![]() |
Jérémy Livolant AMR |
EA Guingamp FM21 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Ronny Rodelin
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Ronny Rodelin
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account












