FM 2020 Scouting Platform
Photo ©2020 Fehervar FC
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | DR |
| Best Role | Complete Wing Back |
| Foot | Right |
| Height | 180cm |
| GS Rating |
|---|
| 74 |
| Based on the CA as assessed by GS20. |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 169 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Can Polish Skills |
| Injury Prone | Very Unlikely |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM20 ID | 85030227 |
| Age | 28 |
| D.O.B. | 15-Jan-1991 |
| Nation | |
| EU National | Yes |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | Fehervar FC |
| Expires | 30-Jun-2021 |
| Value | £878K |
| Wage | £2K p/w |
| Status | Not Set |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Loic Nego get Genie Scout or see the screenshots below. |
Loic Nego profile in Football Manager 2024. Loic Nego is a 28 years old professional footballer from France. His preferred foot is Right and the best role is Complete Wing Back. In the first season of FM24, he is contracted to Fehervar FC until 30-Jun-2021 earning £2K per week and has a market value of 878K.
🙏
If you ever had Loic Nego on your FM 2020 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM20 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Loic Nego FM20 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Georgi Milanov AMR AML AMC |
![]() |
Roland Juhasz DC |
![]() |
Mate Patkai DM |
![]() |
Anel Hadzic DM AMC |
![]() |
Ivan Petryak AMR AML |
![]() |
Marko Futacs ST |
![]() |
Armin Hodzic ST |
![]() |
Istvan Kovacs AMC |
![]() |
Boban Nikolov MR MC |
Fehervar FC FM20 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Loic Nego
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Loic Nego
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account













