FM 2021 Scouting Platform
Photo ©2021 New York
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | MC |
| Best Role | Ball Winning Midfielder |
| Foot | Right |
| Height | 176cm |
| GS Rating |
|---|
| 70 |
| Based on the CA as assessed by GS21. |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 112 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Can Polish Skills |
| Injury Prone | Not Specifically |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM21 ID | 86055764 |
| Age | 20 |
| D.O.B. | 20-Jan-2000 |
| Nation | |
| EU National | No |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | New York |
| Expires | 31-Dec-2020 |
| Value | £590K |
| Wage | £2K p/w |
| Status | Not Set |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Cristian Casseres get Genie Scout. |
Cristian Casseres profile in Football Manager 2026. Cristian Casseres is a 20 years old professional footballer from Venezuela. His preferred foot is Right and the best role is Ball Winning Midfielder. In the first season of FM26, he is contracted to New York until 31-Dec-2020 earning £2K per week and has a market value of 590K. You can help the player reach that full FM26 potential with proper training.
Cristian Casseres FM26 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Cristian Casseres from FM21.
🙏
If you ever had Cristian Casseres on your FM 2021 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM21 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Cristian Casseres FM21 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Dru Yearwood MC |
![]() |
Andrés Reyes DC |
![]() |
Amro Tarek DL DC |
![]() |
Jason Pendant DL WBL |
![]() |
Omir Fernandez AMR AML AMC |
![]() |
Caden Clark AMR AML AMC |
New York FM21 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Cristian Casseres
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Cristian Casseres
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account









